Altın Otunun Faydaları

Altın Otunun Faydaları

Helichrysum, bir diğer ismiyle ölmez çiçek veya altın otu nedir? Hakkında çok sınırlı detaya hakim olduğumuz altın otu faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizlere altın otu ile ilgili bilgiler aktaracağız.Aslında bir doğa gezisi yaptığınızda kolaylıkla rastlayabileceğiniz, ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen yabani bir çalı bitkisidir altın otu. Azami 80cm boyuna kadar ulaşan, sarı sert çiçekli aromatik bir bitkidir. Çiçekleri kuruduğunda dahi yıllarca sarı kalabilir, o sebeple bir diğer ismi de ölmez çiçektir. Aslında bir çalı bitkisidir ve tek yıllıktır ama, kuruyunca formunu yitirmediği için bu ismi almıştır.Altın otu içeriğinde Uçucu yağlar, flovonlar, Tanin, karoten, Kumarin ve c vitamini gibi çok sayıda faydalı bileşen bulunmaktadır. Bu sebeple şifa marketlerde baş köşedeki yerini her zaman korumaktadır.Altın otu, Çay olarak tüketilir. Bitkinin çiçekleri demlenerek içilir. Harici faydalarından çok söz edilmese de dahili altın otu faydaları çok fazladır.

  • Sindirim sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi vardır, ishali dindirir.
  • Karaciğer hastalıklarına iyi gelir, özellikle siroz üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Romatizma başta olmak üzere pek çok iltihaplı hastalığın tedavisinde etkilidir.
  • Raşitizm üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • İktidarsızlık üzerinde etkilidir.
  • Kanser üzerinde etkinliğinin, henüz klinik verilere sahip olmasa da başarı oranının yüksek olduğu bilinmektedir.

Altın otu esansiyel yağlar barındıran çiçekli bir bitkidir. Çiçeğinin taze iken tüketilmesi söz konusu değildir. Çay biçiminde tüketilmesi uygundur. Herhangi bir bitki çayı gibi demlenerek içilir. Altın otu faydaları nedeniyle şifa çayı olarak tüketilmektedir.Bir demliğe kaynamış suyu koyup, içerisinde 2 çorba kaşığı kadar altın otu koyun ve demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra süzerek içebilirsiniz.

  • Altın otu, sindirim sistemi üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Gaytanın katılaşmasına yol açar. Bu nedenle tüketimi makul sınırları aşarsa kabızlığa neden olabilir.
  • Tansiyon yükselmesine sebep olabildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle hipertansiyon hastalarının tüketmemesi veya sınırlı tüketmesi önerilir.
  • Hamilelerin tüketmemesi önerilmektedir. Zira kaslar üzerinde değilse, kan hücreleri üzerinde bazı etkileri hamileliği olumsuz etkileyebilmektedir.