ASMR Ne Demek? Sosyal Medyada ASMR Ne İçin Kullanılır?

ASMR Ne Demek? Sosyal Medyada ASMR Ne İçin Kullanılır?

YouTube’da “ASMR” başlıklı bir video gördünüz ve bunun ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? Bu yazımızda ASMR kısaltmasının anlamının ne olduğunu sizlerle paylaştık. Peki ASMR ne demek? ASMR anlamı nedir?

ASMR Ne Demek?

asmr ne demek sosyal medyada asmr ne icin kullanilir2

“ASMR” kısaltması, her harfin kendi kelimesini temsil ettiği İngilizce bir kısaltmadır. “ASMR” açılımı, Autonomous Sensory Meridian Response demektir. ASMR’nin Türkçe açılımı ise, Otonom Duyusal Meridyen demektir. ASMR terimi ayrıca ciltte bir tür karıncalanma hissi veren hoş ve sakinleştirici bir duygunun ifadesi olarakta kullanılabilir.

YouTube’da ASMR Ne İçin Kullanılır?

YouTube’da 2010’dan beri çok sayıda “ASMR” videosu yayınlandı. Bu ASMR videoları çoğunlukla, yüksek kaliteli mikrofonlarla çeşitli sesleri kaydeden genç insanları içermektedir.

Bu videolarda izleyiciye ASMR etkisi yaratabilmek için videoyu çeken kişiler genellikle, mikrofonlara hafifçe fısıldar ve ara sıra gerçek bir dokunuş izlenimi vermek için kameraya dokunurlar.

ASMR Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

asmr ne demek sosyal medyada asmr ne icin kullanilir3

ASMR videolarının bu kadar popüler olmasının temel nedeni rahatlatıcı etkisidir. ASMR sesleri ile tetiklenen duygular, özellikle uykuya dalarken yardımcı olmalıdır. İddiaya göre, bazı insanlar uyku bozukluklarını tedavi edebilmek için gece uyurken ASMR videoları izlemektedirler. 

Milyonlarca İnsan Youtube’da Neden ASMR Videolarını İzliyor?

Bazı insanlar kedi videoları izler. Bazı insanlar politikacıların birbirine bağırmasını izliyor. Bazı insanlar, komedyenleri izler. Ve bazı insanlarda yorucu bir günden sonra rahatlamak için ASMR videolarını izler.