Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey!

Bel Ağrısına Neden Olabilecek 7 Şey!

Bel ağrısına neden olabilecek şeyler vardır, bunlara dikkat etmek bel sağlığımız için önemlidir. Sırtın seni öldürüyorsa, yalnız değilsin. Çalışan Amerikalıların yarısı , sırtın alt kısmındaki bu can sıkıcı ağrı hissine aşinadır. Ve birçok insan ağrıyı hafifletmek için ilaç kullanmayı tercih etse de, bu her zaman bununla baş etmenin en etkili yolu değildir. Aslında, günlük olarak yaptığımız bazı şeyleri değiştirmek, sorunu kökünden kesmemize yardımcı olabilir.Kızloji.com sizin sağlığınızı düşünüyor ve sizler için bu makaleyi derledi. Bel ağrısı için neler yapılabilir ?

1. Dar etekler ve yüksek topuklu ayakkabılar giyiyorsunuz.

Kalem etekler başları döndürebilirken, aynı zamanda sırtınızı ağrıtabilir. Sıkı etekler kalçalarınızdaki hareketi kısıtlayabilir ve bu da omurganızda gerilmeye neden olabilir . Aynısı, bir çift yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde de olur: bu ayakkabılar ayaklarınızı doğal olmayan bir yükseklikte konumlandırır ve bu da belinizdeki kasların kaymasına neden olur. Sağlığınızdan ödün vermeden modanın tadını çıkarmak için bacaklarınızın özgürce hareket etmesini sağlayan etekleri tercih edin ve 2 inçten kısa topuklu ayakkabılar seçin.

2. Sık sık soda içiyorsunuz.

Şekerli içecekler yudumlamak, enerjinizi yüksek tutmanın en sağlıklı yolu değildir ve diğer birçok sağlık riskine ek olarak, sırt ağrınızı da kötüleştirebilir. Şekerli soda içme alışkanlığı,  sırtınızda şiddetli ağrıya neden olabilecek böbrek taşlarına neden olabilir . Gazlı içecekler içmek aynı zamanda gazın sindirim sisteminize sıkışmasına neden olur ve omurganıza baskı uygular. Bir bardak kola içtikten sonra sırtınız ağrıyorsa, su alımınızı artırmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

3. Stres altındasınız.

Bel ağrısına neden olabilecek şeyler arasında stres de önem arz etmektedir. Vücudunuz stres hormonları salgıladığında, kaslarınızın içgüdüsel olarak kasılmasına neden olur . Kaslarınızdaki gerginlik ise boynunuzda, omuzlarınızda ve sırtınızda ağrılı hislere yol açar. Çalışmalar var gösterildiği rutin günlük rahatlama dahil etkin şekilde sırt ağrısını artırabilir.

4. Yanlış yastıkta uyuyorsunuz.

Çok büyük bir yastıkta uyuduğunuzda, rahatlık hissini sevebilir, ancak bunun sonucunda ortaya çıkan sırt ağrısından nefret edebilirsiniz. Çoğu yastık başınızı doğal olmayan bir konuma getirir, bu da boynunuza ve omurganıza baskı yaparak ağrıya ve yetersiz uykuya neden olur. Yastıksız uyumayı hayal edemiyorsanız, kendi ölçülerinize göre ayarlanan bir tane bulun ve dizlerinizin arasına veya altına bir tane koyun . Bu uyku pozisyonlarının omurganızdaki stresi azalttığı kanıtlanmıştır.

5. Bulaşıkları yanlış yıkıyorsunuz.

Bel ağrısına neden olabilecek hareketler arasında bulaşıkları yıkarken lavabonuzun üzerine eğilmek belinizin alt kısmına baskı uygulayarak bu bölgedeki kasların gerilmesine neden olur. Bu pozisyonu birkaç dakika koruduğunuzda, günlük olarak sırtınız ağrıyor olabilir. Sırtınızın alt kısmının gerilmesini önlemek için, bir bacağınızı küçük bir tabureye koyun . Bu, duruşunuzu ayarlamanıza ve sırtınızı germenizi engellemenize yardımcı olacaktır.

6. Merdivenleri sık sık çıkarsınız.

Merdivenlerden inip çıkmak genellikle sağlıklı bir alışkanlık olarak kabul edilirken, bel ağrınız varsa formda kalmanın en iyi yolu bu değildir . Diz veya sırt ağrınız varsa, daha fazla egzersiz yapmanın bir yolu olarak merdivenleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız daha iyidir.

7. Yatakta okuyorsunuz.

Uyumadan önce en sevdiğiniz kitabın birkaç sayfasını okuma alışkanlığı omuzlarınızda ve sırtınızda sertliğe neden olabilir. Yatakta okurken yaslandığımızda omurgada ve beldeki kaslarda gerginliğe neden olarak ağrıya neden olur. Uyumadan önce kitap okumak yoğun bir günün ardından rahatlamanıza yardımcı oluyorsa, omurga desteği iyi olan bir sandalyeye yatırım yapın .bel ağrısına neden olabilecek , bel ağrısına neden olan , bel ağrısı , bel sağlığı , sağlık , sağlıklı yaşam , bel ağrısı için neler yapılabilir , sosyal içerik platformu