CALL OF CTHULHU İNCELEME

CALL OF CTHULHU İNCELEME

Call of Cthulhu, Cthulhu mitini bilmeyen biri için harika bir tanıma vesilesi olabilir. Öncelikle bunun altını çizmek istiyorum. Her ne kadar oynanışla ilgili birkaç ufak sıkıntı olsa da, hikayesi gerçekten çok iyi anlatılmış. Birçok korku oyununu da kesinlikle gölgede bırakacak bir yapım. Macera dolu ve sürükleyici hikayesi ile sizi kendisine bağlayabilir.Call of Cthulhu, Focus Home Interactive tarafından yayımlanan Yarı Açık Dünya türünde bir korku oyunudur. Oynamak için çok geç kaldığım bir oyundu, eğer siz de henüz bu harika oyunla tanışmadıysanız bu inceleme ile fikir sahibi olacağınızı düşünüyorum.Öncelikle Call of Cthulhu oyunu, Cthulhu mitini yaratıcısı Howard Phillips Lovecraft’ın “The Shadow Over Innsmouth” isimli kitabından uyarlandığını belirtmek isterim. Cthulhu mitinde fazla yaratık olduğu bilinmekte. Cthulhu ise “Great Old Ones” olarak bahsi geçen yaratıklardan biri. Fakat Cthulhu sadece bir yaratıktan öte Arabistan kökenli bir mezhep olarak da zikredilmekte. Bu mezhep üyelerinin Çin dağlarında yaşadıkları ve ölümsüz oldukları iddia ediliyor. “Great Old Ones” yani “Yüce Eskiler” olarak bilinen bu varlıkların yaşam ile ölüm arasında bir yerde oldukları söylenmekte. Hatta Yüce Eskiler’in, yıldızlar belirli bir konuma geldiklerinde mezhep üyeleri tarafından uyandırılacağı da rivayetler arasında.Lovecraft, anlatımlarında “Necronomicon” adında bir kitaptan sıkça bahsetmiştir. Bahsi geçen bu kitap 8. yüzyılda Abdül Alhazred adında bir adam tarafından yazılmıştır. Alhazred bu kitabı yazma sürecinde uzun yolculuklar yapmış ve çölde kaybolmuştur. Çölde kaybolduğu sırada şeytani bir varlığın, Alhazred aracılığıyla bu kitabı yazdırdığı yönünde iddialar vardır Bu kitabı okuyan insanların delirdiği söylenmekte çünkü orijinal kitapta yazan büyülerin ve karanlık gerçeklerin, insanların ruh sağlığını bozduğu düşünülüyor. Orijinal kitabı hâlâ daha bulunamasa da birçok sahte versiyonu piyasada dolaşmakta. Necronomicon sadece basit bir büyü kitabı olmaktan öte, insanın yaratılışı, ölüler ile iletişim ve geleceğe dair haber almayı da konu alıyor.Orijinal kitabın nerede olduğu hakkında ise birçok farklı söylenti dolaşmakta. Bunlardan biri de Britanya Kraliyet Müzesi’ni işaret etmekte…

HİKÂYE VE ANA KARAKTER HAKKINDA

Canlandırdığımız karakter yani Edward Pierce, I. Dünya Savaşı’ndan sağ çıkar ve evine döner. Fakat savaş esnasında arkadaşlarının birçoğunun ölümünü görmesi, hatta ölü insanlarla uzun süre gıdasız zaman geçirmesinden dolayı birden fazla ruhsal sorunla mücadele etmekte. Bu ruhsal sorunlardan en belirgin olanı ise rüyalarında onu çağıran bir sesin oluşu. Ne olduğunu bilmediği bir ses tarafından sürekli çağırılan Pierce, aynı zamanda klostrofobi sahibi. Bu yüzden oyun içerisinde kapalı, sıkışık ve dar yerlere girerken hızlı olmanızı tavsiye ederim. Özellikle benim gibi bu tarz efektlerden rahatsız olan biriyseniz.Savaştan döndüğünden beri rüyaları yüzünden uyku ilacı kullanmak zorunda kalıyor. Pierce hastalığının tedavisi olmadığını düşünmekte ve bu yüzden rüyalarını bastırmak için sürekli içki tüketiyor. İçki tüketiminden dolayı dedektiflik kariyeri de kötüye giden karakterimiz gün geçtikçe, bir öncekinden daha kötü duruma geldiği için insanlar ona güvenmekte zorluk çekiyor ve haliyle de iş bulmakta zorlanıyor.Bir gün koltukta sızdığında her zaman gördüğü o rüyalardan birini görüyor ve işte oyunumuz tam olarak böyle başlıyor. İş konusunda çok umutsuz olduğu bir anda ayağına aslında kabul etmek istemediği bir dava geliyor. Bu davayı araştırmak üzere Dark Water isimli sahil kasabasına yola çıkıyor.Kasabaya ulaştığında bu dava artık dava olmaktan çıkıp Pierce’in kendi hakkında aradığı soruların cevapları oluveriyor. Hikayesi, oyuncuyu kendine bağlamayı çok iyi başarmış.

OYNANIŞ VE ATMOSFER HAKKINDA

Call of Cthulhu, seçimlerinize göre size bir son hazırlıyor. Bu gerçekten etkileyici. O yüzden adımlarınıza, kararlarınıza ve söylediklerinize dikkat edin. Ayrıca oyunda yetenek ağacı sistemi mevcut. Etrafta topladığınız bazı öğeler sayesinde Hitabet, Güç, Gizli Cismi Fark Etme, Soruşturma, Psikoloji, İlaç, Okültizm başlıkları altında kendinizi geliştirebilirsiniz. Oynanış ise gerçekten çok rahat ve anlaşılır seviyede. Oynayış tarzınıza göre oyunun zorluğunu ayarlayabilirsiniz.Sherlock Holmes’te alıştığımız gibi Pierce’in kendine özel bir yeteneği var ve yeteneğini belirli zamanlarda kullanabiliyor. Davayı çözmeye çalışırken en büyük yardımcımız bu özelliğimiz. Ayrıca etrafta bulunması gereken öğelerin parlama özelliği de mevcut. Tabii karakterinizin öğeleri daha kolay fark etmesi için “Gizli Cismi Fark Etme” özelliğini geliştirebilirsiniz.Gelelim atmosfere… Bir korku oyununda olması gereken tüm öğeler mevcut. Fakat orijinal hikayeyi okuduğunuzda kafanızda şekillenen mekanlar ile birebir örtüşmüyor. Dark Water insanlarının özellikle bahsedildiği kadar “normal” olmamaları gerektiğini düşünüyorum.Oyunda bazı karakterlerin varlığı da aslında gereksiz diyebilirim. Hikaye ile aslında hiç bağlantısı olmayan bu karakterlerin bir şekilde hikayeye bağlanacağı beklentisine girilebiliyor.İçerikte gereksiz olduğunu düşündüğüm bir başka şey ise zaman kaybı yaratan bazı yollar. O yoldan gitmeyi tercih ettiğin halde seni başarısızlığa uğratıp kendi istediği gibi yönlendirmesi kesinlikle saçma olmuş. Kısacası, bazı tercihler vakit kaybı. Sadece oynanış saatini arttırmak için başvurulduğunu düşünüyorum. Ayrıca verilen kararlar hakkında ise büyük benzerlikler var.Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da pek çok artı ve eksi yön mevcut. Hiçbir şey “mükemmel” olamaz. Bu yüzden hataları ile bile güzel olduğunu kabul etmek gerekir.Oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.