Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı

Kişilerin günlük yaşamlarını kaliteli bir şekilde devam ettirmeleri ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilselerdi için sağlıklarına son derece büyük bir önem vermeleri gerekmektedir. Vücutta yaşanabilecek en ufak bir sorun dahi kişilerin hayat kalitelerini ciddi ölçüde etkileyebilmekte ve bu sebeple de muhakkak kontrol altına alınmalıdır.Aksi takdirde bu gibi en ufak problemler bile oldukça büyütebilmekte ve çok daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Crohn Hastalığı Nedir?

Kronik bir iltihap bozukluğu olan ve kişilerde şiddetli karın ağrısı ile ishale sebep olan bir bağırsak problemidir. Belirtileri doğrultusunda doktora görünen kişilere Crohn Hastalığı tanısı konması, uzun bir dönemi kapsayabilmektedir.Bu sebeple de kişilerin muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Crohn Hastalığı tedavisi ve bu hastalık için kullanılan ilaçlar, cerrahi bir işlem olmakta olup kişilerin kesinlikle kulaktan dolma bilgilere itibar etmemesi de gerekmektedir.Aksi takdirde etkili olmamak ile birlikte aynı zamanda çok daha ciddi problemlerin ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir. Önemsenmediği takdirde ciddi problemlere yol açması sebebi ile çok sayıda kişi tarafından Crohn Hastalığı ölümcül müdür? Sorusu da yöneltilmektedir.Crohn Hastalığı bir bağırsak problemi olması sebebi ile sindirim sisteminin farklı bölgelerinde de yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Birbirinden farklı belirtileri bulunmasına rağmen herhangi kesinleşmiş ve netleşmiş bir sebebi de bulunmamaktadır.

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn Hastalığı, bağırsak problemi olmak ile birlikte kişilerin günlük hayatlarında da farklı problemlerin oluşmasına da sebep olabilmektedir. Belirtileri direkt olarak bu Hastalığı işaret edecek kadar karakteristik değildir. Bu sebeple de sıklıkla bir doktor kontrolüne gidilmesi de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Crohn Hastalığı belirtileri olarak uzmanlar tarafından genelleştirilmiş belirtiler ise şu şekildedir;

  • Karın ve bağırsak bölgesinde meydana gelen ve farklı şiddet seviyelerine bağlı olan ağrılar
  • Kanlı olarak ve kalıntılı olan dışkılar
  • Sıvı ve farklı renklere sahip olan ishal durumu
  • İshale bağlı olarak kişilerde meydana gelebilen halsizlik
  • İştahsızlık ve zaman içerisinde yaşanan kilo kaybı
  • Mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma

Yukarıdaki belirtileri birçok sindirim probleminin de belirtileri olması sebebi ile kişilerin bu gibi durumları sıklıkla ve düzenli periyotlar halinde yaşanması durumunda muhakkak bir uzmana danışması da son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

Crohn Hastalığı Tedavisi

Crohn hastalığının net ve karakteristik bir belirtisi olmaması sebebi ile bu belirtilerin görülmesiyle tanı konması arasındaki süre oldukça fazla olabilmektedir. Kişilere yapılacak olan çeşitli testler ve yöntemler sonrasında Crohn Hastalığı tanısı konması ile birlikte birbirinden farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu hastalık ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından, Crohn hastaları kaç yıl yaşar?Sorusu da sürekli olarak yöneltilmeye devam etmektedir. Bu konuda net bir yanıt verilmemektedir. Çünkü kişilerince kendilerine dikkat etmeleri ve tedavilerini eksiksiz bir şekilde yapmaları durumunda bu hastalık ile yaşayabilmektedir.Yıl içerisinde her yüz bin kişiden 5 ile 7 kişi Crohn hastalığına yakalanmaktadır. Bu kapsamda doktor tarafından uygun görülen ilaçların yanı sıra Crohn hastalığında beslenme de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.Her hastalıkta olduğu gibi özellikle de sindirim sistemi hastalıklarında beslenmenin önemi son derece büyük olmaktadır. Kişilerin az lifli gıdaları tüketmesi, omega 3 bakımından zengin olan balık gibi besinleri tüketmesi ve böylelikle çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesi son derece önemli olmaktadır.Uzmanlar tarafından da bu gibi besinlerin tüketilmesi, hastalığın daha hafif bir şekilde geçirilmesinde büyük bir öneme sahip olduğu belirtilmeye devam etmektedir.