Enginar Nasıl Temizlenir

Enginar Nasıl Temizlenir

Enginar Nasıl TemizlenirEnginar, sebze dünyasının en değerli üyelerinden biri. Hatta  enginar, 16. yüzyılda Avrupa’da soylu bir bitki olarak kabul edildiği için zenginler ve kraliyet ailesi üyeleri tarafından tüketilirmiş.Enginarın faydalarına kısaca değinmek gerekirse;

  • Enginarın en faydalı olduğu organ karaciğerdir. Karaciğeri temizleyen, sindirime yardımcı olan, vitamin ve mineral açısından hayli zengin olan enginar, sadece etli kısmıyla değil, yapraklarıyla da şifa dağıtır.
  • Enginar yaprakları, safra akışını uyarmak, idrar söktürmek ve böbrekleri çalıştırmak için birebirdir. Yüksek oranda lif ihtiva eden enginar yaprakları, bağırsak hareketlerini hızlandırarak tuvalete çıkmayı da kolaylaştırır ve kolesterol seviyesi çok yüksek olanlarda kolesterolü düşürücü etki de sağlar.
  • Enginar, demir açısından da bir hayli zengindir ve anemi rahatsızlığında doktorun  da önerisiyle bolca tüketilmelidir.
  • Eğer reflü şikayetiniz varsa, enginar yaprağının, göğüs bölgesinde ağrılı yanma hissi oluşturan reflü rahatsızlığına da iyi geldiğini belirtelim.

Enginar Nasıl Temizlenir

Peki enginar nasıl temizlenir? dediğinizi duyar gibiyiz.Enginarı hazır soyulmuş olarak da, yapraklı olarak da satın alabilirsiniz. Yapraklı ve kabuklu biçimde aldığınız enginarı soymanın da kendine göre püf noktaları var elbet. Dilerseniz enginar nasıl temizlenir ve ayıklanır sorusundan başlayalım.

  • Enginar temizleme ve ayıklama aşamaları enginarın baş kısmındaki yaprakları, etli kısma değdirmeden kesmekle  başlar. Bu kısmı kestikten sonra, enginarın sap kısmını ve baş kısmının sapa yakın kısımlarını elma soyar gibi soyun. Eğer sap kısmını kullanmayacaksanız, kesip alabilirsiniz.
  • Baş kısımdaki yaprakları kestiğinizde, tüylü iç kısımla karşılaşacaksınız.
  • Bu kısmı da bir oyacak yahut kaşık yardımıyla oyarak çıkarın.
  • Bu arada enginarı limonla ovarak kararmasını engelleyin.
  • Eğer enginarla dolma gibi tarifler uygulamak isterseniz, yaprakları keserken etli kısımdan uzak tutarak kesin.
  • Eğer enginarlarınızı hemen pişirmeyecekseniz, limonlu suda bekleterek taze, diri ve kararmadan muhafaza edebilirsiniz.

Enginar nasıl soyulur sorusunun cevabı ve uygulaması çok da zor değil. Ama siz bu işlemi meşakkatli bulduysanız, hazır soyulmuş olarak satılan taze enginarlardan satın alabilirsiniz.

Enginar Nasıl Saklanır?

Enginar nasıl temizlenir sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim diğer soruya: Enginar nasıl saklanır?Enginarları kabuklu olarak satın aldıysanız usulüne uygun şekilde soyduktan sonra, kararmamaları için limonlu suyun içinde bekletebilirsiniz. Eğer daha uzun süreli bekleyecekse, derin dondurucu en uygun seçimdir. Enginarları bütün yahut doğranmış şekilde derin dondurucuya doğrudan da kaldırabilir veya kısa bir süre şoklayadabilirsiniz. Enginarlarınızı şoklamak için  büyükçe bir tencereye su koyun, içine biraz limon tuzu ekleyin ve kaynatın. Bir süzgeç içine aldığınız enginarları, kaynayan suya daldırın, 2 dakika bu şekilde bekletin ve süre dolunca enginarları soğuk sudan geçirin. Suları süzüldükten sonra istediğiniz miktarlara pay ederek ve suları tamamen süzdürülmüş olarak poşetlere koyun. Poşetlerin havasını vakumlayarak aldırın ve ağzını sıkıca kapatarak derin dondurucuya kaldırın. Poşetlerin üzerine ambalajlama yaptığınız tarihi iliştirin. Bu şekilde enginarlarınızı 6 ay derin dondurucuda güvenle muhafaza edebilirsiniz.