Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir? Korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebelik durumu ortaya çıkabilmektedir. Partnerler gebelik gerçekleşmemesini istedikleri durumlarda gebeliği önlemek için çeşitli korunma yollarına başvurmaktadır. Bunlardan bir tanesi de ertesi gün hapı olarak bilinir. Ertesi gün hapı cinsel ilişki sonrasında gebeliğin meydana gelme olasılığını en aza indirmeyi sağlar. Bu hapların içeriğinde progesteron hormonu yüksek miktarda bulunur. Bazı ertesi gün haplarıysa progesteron hormonun yanı sıra östrojen hormonu da içerebilmektedir. Markaların üretimde kullandığı maddelere göre ertesi gün haplarının içeriği değişmektedir. Ertesi gün hapları reçeteye gerek duyulmadan eczaneden satın alınabilir. Bu haplar kullanıldığı takdirde gebelik durumunu %99 ila %91 aralığında engellemektedir. Bu yazımızda ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir ve ertesi gün hapı nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak vermeye çalıştık.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapları gebelik durumunu engellemek konusunda oldukça başarılıdır. Ancak tipik doğum kontrol hapları arasında yer almaz. Doğum kontrol hapları farklı türde gebelik önleyici ilaçlardır. Buna rağmen reçetesinde yazılanlara uygun şekilde kullanıldığında olumlu sonuçlar vermektedir. Fakat her ilaç türünde olduğu gibi ertesi gün hapları kullanımı sonrasında da çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Ertesi gün hapı yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Baş dönmesi,,
  • Baş ağrısı,
  • Halsizlik ve yorgunluk hissi,
  • Karında ağrı,
  • Regl döneminde düzensizlik,
  • Kusma ve mide bulantısı,
  • Meme hassasiyeti,
  • Karında şişkinlik

Ertesi gün hapı yukarıda bahsettiğimiz gibi reçetesiz satılan ve farklı markalar tarafından üretilen ilaçlardır. Bu nedenle markadan markaya içeriğinde bulunan maddeler farklılık gösterebilir. Bu nedenden dolayı ertesi gün hapının kullanım şeklide değişmektedir. Bazı haplarda tek doz kullanım önerilirken bazı haplarda iki doz kullanım önerilmektedir. Ancak genel kullanımları benzerdir. Ertesi gün hapları genellikle sahip olduğu isimden dolayı korunmasız ilişkinin ertesi gününde kullanılması gerektiği gibi algıya neden olabilir. Ancak bu haplar cinsel ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede kullanılırsa o derece etki göstermektedir. Bu haplar cinsel ilişkiden sonraki 24 saatte kullanıldığı takdirde %98 oranına kadar gebelik durumunu engellemektedir. Ancak ilişkinin üzerinden 72 saat geçtikten sonra kullanılırsa bu oran %75’e düşebilir.