Erzurum Güncelleme ve Ön İnceleme

Erzurum Güncelleme ve Ön İnceleme

10 Şubat tarihinde oyuncularla buluşan Türk yapımı hayatta kalma oyunu Erzurum için 1.01 güncellemesi yayınlandı! Oyunun ilk güncellemesinde dikkat çeken maddeler, oyuna Çince dilinin eklenmesi ve irili ufaklı pek çok hatanın ayıklanması oldu. Çıktığı günden bu yana kimi oyunlara benzerliği ve dini/milli değerlerin kullanış şekliyle Türk oyuncuları adeta ikiye bölen Erzurum’u, Steam üzerinden 25 TL’ye edinebilirsiniz. On günlük periyotta oyun için yazılan 491 incelemenin %67 kadarı olumluydu, bakalım gelen güncelleme ile birlikte bir değişiklik olacak mı?Geçtiğimiz günlerde çıkışını gerçekleştiren bir diğer Türk yapımı oyun olan Potentia için kaleme aldığımız inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

ERZURUM 1.01 GÜNCELLEME NOTLARI

 • Çince dili eklendi.
 • Hikaye modu için oto kayıt özelliği getirildi.
 • Ses ayarlarındaki ses seviyeleri artık kaydediliyor.
 • Aynı harita içinde anında yükleme özelliği, envanterde ve görevlerde bazı hatalara sebep olduğu için iptal edildi.
 • Silahı çıkarma animasyonu esnasında nişan alma iptal edildi. Böylece karakter silah eldeyken doğru yürüme animasyonu yapacak.
 • Sargı bezi kullanıldığı zaman envanterden eksilmemesi sorunu düzeltildi.
 • Depo sandığından envantere sağ fare tuşuyla eşya atarken, eşyanın kondisyonunun sıfıra düşmesi düzeltildi.
 • Hikayenin son görevindeki ayılar, yaban domuzlarıyla değiştirildi.
 • Taylan’ın imamı her gördüğünde tepki vermesi düzeltildi.
 • Hayvanların silah sesini duyma menzili 10 metre arttırıldı.
 • Yaban domuzları artık vurulunca kaçmak yerine saldırıya geçiyor.
 • Saldırgan hayvanlar, artık saldırı esnasında oyuncuyu göremezse takipten vazgeçiyor.

ERZURUM OYUNU HAKKINDA

Erzurum, Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biridir. Taylan için, kışın ortasında ve yaya olarak Erzurum’un ıssız bölgelerinde seyahat etmek çok saçma bir fikirdi. Taylan’ın henüz farkına varmadığı şey ise, girmek üzere olduğu bölgenin bir göktaşı düşmesinden etkilenmiş olduğudur. Sanki içinde bulunduğu zorlu şartlar yetmiyormuş gibi, şimdi Taylan’ı daha büyük dertler bekliyor.Erzurum; dondurucu soğuklara, vahşi doğaya, açlığa ve susuzluğa karşı mücadele ettiğin bir hayatta kalma oyunudur. Bu zorlu şartlarla mücadele edebilmek için odun veya kömür toplayıp ateş yakmalı ve kendinizi ısıtmalısınız, uyumak için yatak bulmalısınız, yemek, silah, tıbbi ürünler, yararlı araç gereçler…Kısacası sizi hayatta tutmak için ne gerekiyorsa onu bulmalısınız.OYUN MODLARIHikaye: Kahramanın oyun boyunca karşılaştığı olayları ve hikayenin sonunu keşfetmek için Hikaye modunu oynayın.Serbest Mod: Eğer hikaye moduyla aynı mekaniklere sahip sonsuz bir oyun modu istiyorsanız, Serbest mod tam size göre. Eğer oyuncu ölürse, en son kayıttan devam edebilir. Tam anlamıyla sonsuz bir oyun modudur.Meydan Okumalar: Bu bölüm, daha zor bir oyun deneyimi isteyen tecrübeli oyuncular içindir. Çeşitli türde meydan okumalardan birini seçerek kendinizi deneyebilirsiniz. Bu türlerden bazıları bitmeyen fırtına, daha soğuk hava, zamanlı görevler, daha fazla yırtıcı hayvan vb.BÜYÜK AÇIK DÜNYA9 kilometrekarelik alanıyla, oyun dünyası size çok sayıda keşfedilecek alan sunuyor. 30’dan fazla bölge keşfedilmeyi bekliyor.DİNAMİK HAVA, SICAKLIK VE ZAMANHava, sıcaklık ve zaman birbirleriyle bağlantılıdır. Güneşli yada bulutlu gün, dondurucu gece, sabah ayazı gibi gerçekçi doğa olayları dinamik olarak oluşur. Ayrıca hafif kar yağışı, yoğun kar yağışı, kar fırtınası, sisli hava gibi hava olayları da rastgele oluşur.KENDİNİ SICAK TUTOdun yada kömür toplayıp sobada ateş yak. Arkana yaslanıp sıcak çayını yudumlarken pencereden bembeyaz karın yağışını izle.BİRİNCİ ŞAHIS VE ÜÇÜNCÜ ŞAHISOyun içinde değiştirilebilen iki kamera açısı: Birinci şahıs ve üçüncü şahıs.ORTAMLARI YAĞMALADünyayı keşfet ve hayatta kalmana yardımcı olması için yemek, yakıt, cephane, giysi, tıbbi ürün, araç gereç ve zanaat malzemeleri topla.ZANAAT VE YEMEK TARİFLERİBasit aletler, gelişmiş aletler, elektronik aletler, cephane ve daha fazlasını yapmak için malzeme topla. Kebap, tarhana çorbası, Türk kahvesi, ekmek gibi lezzetli yiyecekleri pişirmek için gıda malzemeleri topla.SİLAHLARKendini kana susamış yırtıcı hayvanlardan korumak için tabanca, tüfek gibi silahlar bul.AVLA YA DA AVLANYemek için geyik, tavşan avla. Ayılara, kurtlara ve yaban domuzlarına av olmaktan kaçın.