Menengiç Nedir?

Menengiç Nedir?

Menengiç Nedir,  Menengiç, ükemizin özelikle Güneydoğu Anadolu ile birlikte, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesinin yüksek kısımlarında yetişen, meyveleri toplanarak kullanılan bir ağaçtır. Yöresine göre değişen çitlembik, çıtlık, sakızlık, çedeme, bıttım gibi bir çok farklı isimle anılan menengiç bitkisi latince de pictacia perebintrus olarak adlandırılır.Son zamanlarda özellikle menengiç kahvesi ile adından sıkça bahsettirmeye başlayan bu ağacın meyvelerinden, kahve ve yağından sabun üretilirken, sakız olarak ta kullanılmaktadır. Meyveleri hem taze olarak hem de kurutularak tüketilebilmektedir.Menengiç kahvesi, ağacın meyveleri toplandıktan sonra yıkanması ve ardından güneşte kurutulması ile elde edilir. Meyveler güneşte kahverengi olana kadar kurutulur ve sonrasında pekmez kıvamına gelene kadar dövülerek menengiç kahvesi yapılır.Bilimsel olarak henüz ispatlanmamış olsa da menengiç bitkisi bir çok fayda sağlamaktadır. Buna karşın henüz her hangi bir zararı olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. En çok kullanılan şekli ise kahve olarak tüketilmesidir. Menengiç kahvesi farklı tadı ile müdavimlerinin vazgeçemediği bir kahvedir.Hazır olarak alınabilecek olan menengiç kahvesi aktarlardan alınan menengiç tanelerinin ocakta kavrulması ve sonrasında dövülmesi ile de elde edilebilir. Ancak tabi ki burada istenen kıvamın yakalanması önemlidir.Menengiç kahvesinin yapılışı ise Türk kahvesine benzer özellik göstermektedir. 1 kişilik bir menengiç kahvesi yapmak için öncelikle cezveye 1 büyük fincan süt konur. Sütün yarım yağlı veya yağsız olması yumuşak bir içim için tercih edilebilr. Süte 2 tatlı kaşığı menengiç kahvesi ve istenilen miktarda şeker ilave edilir. Menengiç kahvesi kavanozdan alınırken üzerinde birikmiş olan yağ tabakasının altındaki kısımdan alınması gereklidir.Özellikle ilk defa tadacaklar için üstteki yağ kısmının kahveye karıştırılmamasında fayda vardır. Genellikle orta ateş tercih edilirken, kısık veya ağır ateşte kaynayana kadar yani taşım seviyesine gelene kadar karıştırılarak pişirilir. Taşım seviyesine geldiğinde taşmadan bir süre daha karıştırılarak pişirilir ve sunum yapılır.

Menengiç Faydaları ve Zararları

Menengiç bitkisi bir çok fayda ile adından söz ettirmektedir. Aşağıda sayılan faydalar bilimsel olarak henüz kanıtlanmamışsa da bir çok kaynakta faydaların olduğu belirtilmektedir.

 1. Özellikle kahve severler için bulunulmaz bir özelliği, kafein içermez
 2. Nefes açıcı, balgam sökücü özelliği vardır ve nefes darlığına iyi gelir.
 3. Solunum yollarına faydalıdır.
 4. Antiseptik özelliğe sahiptir ve göğsü yumuşatır.
 5. Böbrekteki kumların dökülmesine yardım eder.
 6. Ses tellerine iyi gelir
 7. Mide ağrılarının dindirilmesinde fayda sağlar
 8. Antioksidandır ve kansere karşı etkilidir.
 9. Cinsel gücü arttırır
 10. Kan akışını hızlandırır ve kolesterolün düşmesinde etkilidir.
 11. Ağız kokusunu önler
 12. Saçlara parlaklık vererek daha gür ve canlı olmalarını sağlar

Yukarıdaki faydaları sağlayan menengiç bitkisinin bu faydalara karşın henüz bir zararı olduğu tespit edilmemiştir. Sadece içerisindeki fazla yağ miktarı nedeni ile diyette olan kişilerin günde iki fincandan fazla tüketmemesi önerilmektedir.Öksürüğü kesme, balgam sökme, nefes açma, göğsü yumuşatma, yaraların tedavisi, ayak terlemesini önleme, mide ağrılarını dindirme gibi bir çok faydası da bulunan menengiç kahvesi yapılışı için suda tercih edilebilmektedir ancak, süt sudan daha yumuşak bir içim sağladığı için süt kullanılması önerilmektedir.