Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları

Meyveler hayatımıza renk ve lezzet katan yiyeceklerdir. Hem vitamin ve mineral yüklüdürler, hem de zengin çeşitlilikleriyle gözümüze bayram, midemize neşe verirler. Açlık bastırmak, ara öğün yapmak, yemeğin üzerine tatlı niyetine, yazın serinlemek, kışın nezle ve gribe karşı korunmak, kendimizi iyi hissetmek, sevdiğimiz tadı damağımızda tekrar tekrar hissetmek için meyve yeriz. Sabah aç karnına, öğün aralarında, gece televizyon izlerken hep onlar vardır elimizin altında. İşte muz da meyve ailesinin bireylerinden biri olarak, hoş kokusu, kendine has aroması, yumuşak dokusu ve sapsarı görünümüyle lezzetli ve çok sevilen bir meyvedir. Soyması pratiktir, doyurucudur ve hazmı kolaydır. Muzu sevmeyen yoktur sanırız. Kabuklarını kolayca soyup, keyifle yer ve kabuklarını da çöpe atarız değil mi? Oysa ne kadar çok şey kaçırırız aslında. Çünkü muzun kendisi kadar kabukları da faydalıdır. Bunu ilk defa öğreniyorsanız, peki o halde muz kabuğunun faydaları nelerdir?  sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz.Muz kabuğu, muzu adeta bir giysi gibi kuşatıp sarıp sarmalar. Muzun kabuğu da meyvesi gibi organik yapıdadır. Muz kabuğunun faydaları nelerdir? sorusunun cevabını burada okuduktan sonra, o güzelim meyveyi yedikten sonra kabuklarını çöpe atmayacaksınız emin olun. Ayakkabı temizliğinden, cilt maskesine kadar pek çok  faydalı işte rolü olan muz kabuğunun bakalım ne gibi maharetleri varmış?Muz Kabuğunun Faydaları:

 • Muz Kabuğunun faydaları arasında masaj aleti olması da vardır. Evet yanlış okumadınız. Eğer diz ve bacaklarınızda kemik ağrısı yaşıyorsanız, ağrıyan bölgeleri muz kabuğuyla ovabilirsiniz. Tecrübe eden kişiler bu doğal yöntemin gayet faydalı olduğunu söylüyor.
 • Muz kabuğu ile ayakkabılarınızı ovabilirsiniz. Bu uygulamayla hem ayakkabılarınız temizlenir, hem de canlı ve parlak hale gelirler.
 • Küçük bir parça muz kabuğu ile dişlerinizi ovduğunuzda, daha temiz ve parlak olduklarını görebilirsiniz.
 • Deride meydana gelen sinek ve böcek ısırıklarının neden olduğu kaşıntıların da çaresi muz kabuğunda. Bu tip kaşıntılar için yaygın ilaçların az oluşu, olsa da çok etkili olmayışları, daha doğal ve etkili bir çözümün keşfedilmesine olanak tanımıştır. Sinek ısırığının olduğu bölgeye muz kabuğu sürdüğünüzde, kaşıntının hafifleyerek yok olduğunu göreceksiniz.
 • Ayaklarda ve özellikle topuk bölgesindeki nasırlar ve çatlaklar da kullandığınız onca krem, losyon, yumuşatıcı ve benzeri maddelere rağmen geçmiyorsa, muz kabuğundan yardım alabilirsiniz. Muz kabuğunu, çatlayan ve nasırlaşan ayak topuklarınıza uygularsanız, derinin yumuşayıp gevşediğini ve nasırların görünümünde azalma olduğunu görebilirsiniz.

Muz Kabuğunun Cilde Faydaları: Muz kabuğunu faydalı olduğu bölgeler arasında cildimiz de vardır.

 • Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan siğilleri muz kabuğu yardımıyla temizleyebilir ve düzenli uygulama sayesinde siğillerinizdeki düzelmeyi görebilirsiniz.
 • Yüzünüzdeki sivilcelerden de muz kabuğuyla kurtulabilirsiniz desek sanırız bu sizi oldukça sevindirecek. Çünkü sivilce en çok sıkıntı veren cilt sorunlarından biridir ve sivilceleri geçirmek için türlü çeşit yöntem aranır. Muzun içini afiyetle yedikten sonra, kabuklarını, iyice temizlediğiniz yüz bölgenize yatmadan evvel sürebilirsiniz. Muz kabuğu sürdüğünüz cildinizi yıkamadan yatıp, sabah ılık su ile hafifçe yıkadığınızda ve bu yöntemi düzenli uyguladığınızda, sivilcelerinizde iyileşme olduğunu görmenin sizi fevkalade mutlu edeceğini tahmin etmek hiç de zor değil.
 • Muz kabuğunda yer alan mineraller, siz o kabuğu yüzünüze sürdüğünüzde cildinize geçecek ve meyve asitleri sayesinde, yaş ilerlemesine bağlı kırışıklık ve cilt gevşemelerini önleyecektir.
 • Muz kabuğunun faydaları antik çağlarda da fark edilmiş ve başta sedef hastalığı olmak üzere, ciltte meydana gelen yara, kabuklanma ve lezyonları iyileştirdiği deneyimlenmiş ve çeşitli kaynaklarca da doğrulanmıştır.

Hazır bu lezzetli ve hoş kokulu sarı meyvenin cilde sunduğu güzelliklerden bahsetmişken, size de minik bir maske tarifi verelim, ne dersiniz?Yüzdeki lekeler için muz maskesi: 1adet orta boy muzu güzelce ezip püre haline getirin ve bir kasenin içine alın. Üzerine 1 adet yumurta kırın ve karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15-20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü iyice yıkayın. Muz maskesini düzenli olarak uyguladığınızda cildinizdeki lekelerin azaldığını, cildinizin toparlanıp sıkılaştığını, nem dengesinin düzenlendiğini ve pırıl pırıl parladığını göreceksiniz. Denemesi hayli basit ve son derece ucuz…

Muz Faydaları 

Şekerli tadı ve kolay çiğnenebilen yumuşak dokusuyla muz yediden yetmişe herkesin kolayca ve severek yediği bir meyvedir. Kolay soyulur, sulu olmadığı için çantada rahatlıkla taşınır ve pratiktir. Çocukların da en sevdiği meyvelerin başında gelen muz, başlıca potasyum depolarından biridir. Potasyum kan basıncını düzenlemesi, yüksek tansiyonu düşürmesi ve idrar söktürücü özelliğiyle öne çıkar. Günlük koşuşturma içinde sabah kahvaltısı yapacak yahut öğle yemeği yiyecek vaktiniz yoksa, yanınızda taşıyacağınız bir muzu yiyerek, hem sizi ayakta tutacak ve enerji verecek vitamin ve mineralleri almış olur, hem de açlığınızı kaliteli bir gıdayla bastırmış olursunuz. Orta boy bir muzun yaklaşık 110 kalori içerdiği düşünüldüğünde, bu sizi zinde bir şekilde ayakta tutmaya yetecektir. Ancak muzun şeker içeriği biraz fazla olduğundan, kilo vermek için bir beslenme programı uygulayanların dikkatli tüketmelerinde fayda olduğunu da hatırlatmak isteriz.Muzun faydaları içinde, potasyum yönünden zengin oluşunu da az evvel belirtmiştik. 1 muzun ortalama 540 mg potasyum ihtiva ettiği düşünülürse, kalp damar sağlığı ve tansiyonu korumak için tüketilmesi ne kadar da gerekli bir meyve olduğu da kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Yüksek miktarda lif de içeren muz, düzenli tüketildiği takdirde, kalp krizi ve felç riskini mühim oranda azaltır ve sizi korur.Muzun faydaları hayli fazladır.

 • Mide ülserine de çok iyi gelen muz
 • İshalin yol açtığı halsizliği giderir
 • Sindirimi rahatlatır
 • İçeriğindeki A, C ve E vitaminleriyle göz sağlığını korur ve gözlerin bozulmasını önlemeye yardımcı olur
 • Sindirime yardımcı olan bakterilerin sayısını arttırarak bu sayede vücudun,gıdalarda bulunan kalsiyumdan daha fazla yararlanmasını sağlar ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Bağırsak kanseri riskini düşürür.
 • İçeriğindeki, sonradan  serotonine (mutluluk hormonu) dönüşen bir aminoasit olan triptofan vasıtası ile vücudu depresyona karşı korur.
 • Özellikle egzersiz öncesi gereken enerjiyi verir, kas kramplarına iyi gelir.
 • Adet öncesi sendromda içeriğindeki serotonin ile kendinizi iyi hissettirir.
 • B6 vitamini içeriğiyle vücudun su tutmasını önler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Sinir sitemine destek verir ve beyaz kan hücrelerinin yapımını arttırır.
 • Sindirime yardımcı olan ve vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan pektin içerir.
 • Muz yediğinizde hem yedikleriniz kolay hazmeder, hem de toksinlerinizi kolaylıkla atmış olursunuz.
 • Lif açısından zengin olan muz, bağırsakları hareketlendirerek kabızlığa doğal ilaç olur.
 • Reflü, hafıza ve konsantrasyon problemleri, kaşıntı, ateşin düşürülmesi ve sigarayı bırakma aşamasında hissedilen yoksunluk ve huzursuzluk hislerini de yine muz yiyerek azaltabilirsiniz.
 • Muzun faydaları arasında kansere karşı koruma etkisi de oldukça önemli… Antioksidan yönünden zengin olan muz, sizi kansere, özellikle böbrek kanserine karşı ciddi anlamda korur.
 • İshal sırasında vücuttan tahliye olan su ve mineralleri yeniden kazanmanızda size yardımcı olur.