Parmakta Çatlak

Parmakta Çatlak

Kemiklerin kırılması sonucunda birbirinden ayrılmamış haline çatlak denir. Çatlaklar da kemiğin kırılması durumudur. Ancak kırıklarda kemiğim tüm bölümü hasar görürken, çatlaklarda kemiğin sadece belirli bir bölümünde hasar oluşur. Çatlak problemine kırıklarda olduğu gibi el ve ayak bölgelerinde daha çok rastlanır.Çatlaklar, belirli bölgedeki kemiklerin hasar ve darbe alması sonucunda ortaya çıkar. Çatlaklara el ve ayak parmaklarında sık rastlanır. Özellikle el parmaklarının darbeye ve hasara müsait olması, bu bölgelerde çatlakların daha çok oluşmasına neden olur. Çatlak da bir kırık olduğundan belirtileri, normal kırık belirtileriyle hemen hemen aynıdır. Şişlik ve ağrılarla kendini belli eder.

Parmakta Çatlak Nasıl Anlaşılır?

  • Parmak bölgesinde şiddetli ağrı
  • Parmağı hareket ettirmekte zorluk yaşanması
  • Darbe alınan bölgede şişlik

Kemikte çatlak oluşması halinde ilk anda şişlik oluşmaz. Ancak giderek artmaya başlayan ağrılarla durum anlaşılabilir. Bir süre sonra ise hasar alan bölgede şişlik ve şiddetli ağrılar görülür.

Parmakta Çatlak Tedavisi

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen çatlakların tedavisi kırıklara nazaran daha kolaydır. Çatlak tedavisi kırıklara göre daha kısa sürelidir. Çatlakların iyileşme süresi 3 ila 4 hafta arasında değişir. Tedavi yöntemi olarak kırıklarda da olduğu gibi alçı tercih edilir. Ancak son zamanlarda alçı yöntemi yerine bilekliklerle tedavi uygulanmaktadır. Kimi zaman çatlak bölgeyi koruyan ortopedik cihazlar yardımıyla da tedavi sağlanabilmektedir.El ya da ayak bölgesine alınan bir darbenin ardından parmakta çatlak oluştuğu düşünülüyorsa, rahatsızlık ihmal edilmemeli ve hemen uzman bir doktora başvurulmalıdır.