SES İNCELMESİ

SES İNCELMESİ

Ses incelmesi kimi zaman kişinin istediği bir şey iken kimi zaman da bir hastalık sonucu oluşup kişiye rahatsızlık verebilir. Bu gibi seste incelme, ses tellerinde yıpranma ya da seste kalınlaşma gibi durumlara daha çok tiroid hastalıklarında rastlanır. Tiroid kanseri söz konusu olduğunda ses tellerine ve boğaza yakın bölgede bir tümör oluşması, beze ya da küçük şişlik bile ses tellerinde incelme ya da titreşim bozukluğuna neden olabilir.

Ses İncelmesi Neden Olur ?

Ses incelmesi Tiroid Kanserinden sonra görülebilecek bir rahatsızlık olduğu gibi bunun yanında aşırı bağırma ya da uzun süre çok yüksek sesle konuşma gibi durumlardan ötürü de görülebilir. Ses tellerinin bağırma etkisi ile yıpranması söz konusu olduğu anda ses tellerinde yırtılma, harap olma görülebilir. Bunun sonucu olarak da sesde incelme ya da kötüleşme oluşabilir.

  • Hipotiroidi Durumunda :  Hastada eğer tiroidde iyot eksikliği sonucu hipotiroidi görülüyorsa ses tellerinde kalınlaşma ve konuşurken seste yorulma görülür.
  • Hipertiroidi Durumunda : Kişide eğer iyot fazlalığından ötürü hipertiroidi görülüyorsa ses tellerinde incelme ve o bölgedeki dokularda incelme seste titreme görülür.
  • Tedavi : Tedavisinde ise hastaya öncelikle ameliyatın kolaylığı için bir uyutucu verilir. Bunun ardından da boğaza bir boru sokulur, hastaya yutturularak. Bunun sağladığı kolaylıkla da hastanın boğazında ses tellerine giden sinirler çok kolay bulunup gerekli müdahale yapılır. Bu sırada da ses tellerine zarar gelmez ve güvenli bir ameliyat gerçekleşir.