Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sigarayı bırakmak için ne yapmalıyım, sigarayı hayatından ebediyen çıkarmak isteyenlerin kendi kendilerine sordukları çok önemli bir sorudur. Özellikle de uzun yıllardır içilen sigara vücutta nikotin bağımlılığı ile ilintili olarak alışkanlık meydana getirir. Bu artık kemikleşmiş alışkanlıktan uzaklaşmak, sigarayı terk etmek kabul etmeli ki kolay bir süreç değil. Ama kesin karar verildikten sonra hiçbir şey bu isteği gerçekleştirmeye engel olamaz.Elbette ilk zamanlarda sigara içmemekten kaynaklanan bir yoksunluk hissi ve bu hissin tetiklediği bazı olumsuzluklar yaşanacaktır ama bu süreçte sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemek kişiyi mutlaka mutlu sona ulaştıracaktır. Sigaradan tamamen kurtulmak, mutlu sondan sonraki daha da mutlu başlangıç olacaktır.Sigara hayattan çıkarıldıktan sonra kişinin gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda hissettiği olumlu gelişmeler “Neden daha önce sigarayı bırakmadım?”  “Keşke hiç başlamasaydım” gibi cümlelerin zihinde çınlamasına sebep olur. Sigaradan dönmek için belli bir süreci beklemek da yanlıştır.Mezun olayım bırakırım, terfi edeyim bırakırım, yeni yılda bırakırım, hamile kalmak istediğimde bırakırım, sigaraya yeni zamlar gelsin bırakırım, yeni eve taşındığımda bırakırım ve bunun gibi ertelemeler hem zaman kaybettirir, hem de sigarayı bırakma isteğini zayıflatabilir.Uzmanlar sigara bırakılır bırakılmaz olumlu tesirlerinin hissedilmeye başlanacağını belirtiyor. Kalp atım hızı ve kan basıncı daha ilk günden iyileşmeye başlıyor ve buna bağlı olarak dolaşım ve akciğer fonksiyonları normale dönmeye başlıyor. Kalp krizi riski ise ilk 2 sene içinde azalmaya başlıyor.Sigarayı bırakmak için bitkisel çözümler de işe yarıyor. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu, Karabaş otu bitkisini öneriyor ve bu sayede sigaradan uzaklaşılabileceğini belirtiyor. Bu bitkiyle hazırlanan çayı düzenli tüketmenin işe yaradığı belirtiliyor.Kaynayan 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı ufalanmış karabaş otu bitkisi ilave edilip yaklaşık 4 dakika kaynatılır, ılınmaya bırakılır ve süzülür. Sigara içme ihtiyacı hissedildiğinde bu su ile gargara yapılır. Sigara içme isteğinin anında geçtiği görülecektir. Her sigara içme isteği geldiğinde ağzı bu suyla çalkalamak olumlu netice verir. Bu şekilde demlenmiş karabaş otu çayı 1 tam gün boyunca bozulmadan durabilmektedir. 24 saatte bir tazesinin hazırlanması gerekir.Ev veya ofis dışında olunduğunda ise her sigara içme isteği geldiğinde karabaş otu bitkisinin sapı kibrit çöpü boyutunda küçültülüp ağza alınarak çiğnenebilir. Çiğnemeye başlar başlamaz yine sigara içme isteğinin yok olduğu görülecektir. Çiğnenen sapları yutmanın herhangi bir zararı da yoktur.Sigarayı bırakmak için bitkisel çözümler hem daha doğal hem de ekonomiktir.

  • Sigarayı bırakmak için sigara içme isteğini tetikleyen unsurlardan da uzak durmak gerekecektir. Alkol alırken, çay ve kahve içerken canınız daha fazla sigara içmek istiyorsa bir müddet bu içeceklerden de uzak kalmak gerekebilir.
  • Sigarayı bıraktığınızı yakın çevrenize duyurun. Bu, siz sigara içmek istediğinizde onların sizi engellemesini sağlayacaktır.
  • Sigarayı bırakmak için kesin kararlı olun, niyetinizi güçlü bir zemine oturtun ve sigarayı bıraktığınız günü takvimde işaretleyin.
  • Sigarayı bıraktığınızda ilerleyen günlerde sizi hangi olumlu gelişmelerin beklediğini düşünün ve hayal edin. Cildiniz tazelenecek, güzellik ve sağlığınız geri dönecek, nefes alma kapasiteniz yükselecek, paranız cebinizde kalacak.
  • Kilo alma yönünde kaygılar taşımayın. Belki birkaç kilo alabilirsiniz ama istatistikler, sigara bıraktıktan sonra alınan kiloların 1-2 yıl içinde geri verildiğini ortaya çıkarıyor.
  • Nikotin sakızları veya bantları da sigarayı bırakmanız konusunda size destek sağlayabilir.
  • Sigarayı ilk seferde bırakamayabilirsiniz. Asla yılmayın ve vazgeçmeyin. Sigarayı tamamen bırakan ve bir daha da başlamayan kişilerin büyük çoğunluğunun sigarayı 3. yahut 4. seferde bıraktığı belirlenmiş.
  • Nikotin bandı, ilaç türü maddeler kullanmadan sigaraya veda etmek istiyorsanız sigarayı bırakmak için bitkisel çözümlerden istifade edebilirsiniz. Güvenilir ve işinin ehli bir aktar size bu konuda fikir verebilir.