Sırtımda Leke

Sırtımda Leke

Cildin herhangi bir bölgesinde ilgili bölgede farklı bir görünüme yol açan oluşumlara, cilt lekeleri adı verilmektedir. Cilt lekelerine yüzde, kollarda, bacaklarda ve sırt bölgesinde rastlanabilmektedir. Sırtada sıklıkla görülebilen lekeler genellikle tesadüfen ayna karşısında farkedilir. Lekeler direkt olarak kişiye rahatsızlık vermese de, görünüm açısından kişinin kendini kötü hissetmesine yol açabilmektedir.Sırtta leke şikayetinin altında yatan sebebin doğru tespiti için lekenin rengi, sırtta kapladığı alanın büyüklüğü ve beraberinde ciltte farklı anormalliklerin olup olmadığı gibi detaylar büyük önem taşımaktadır.

Sırtta Leke Neden Olur?

Sırtta göze çarpan lekeler halk arasında direkt hastalık bulgusu olarak görülür. Ancak ciltteki her leke hastalık habercisi değildir. Genellikle koyu tondaki lekeler güneş ışınlarından kaynaklanırken, açık renkteki lekelenmeler çeşitli hastalıkların bulgusu olabilmektedir.

1-)Uzun Süre Güneş Işınlarına Maruz Kalmak

Sırtta meydana gelen lekelerin en yaygın nedeni uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Cildimiz zararlı güneş ışınlarından korunabilmek için melanin yani renk pigmenti salgılar. Bu pigmentlerin fazla salgılanması ise cildin belirli bölgelerinde kahverengi leke oluşumlarına yol açar.Hem sırt lekelerinden hem de güneş ışınlarının daha tehlikeli sayılabilecek zararlarından korunmak için güneş koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

2-)Yaşlılık Dönemi

Sırtta ve cildin diğer bölgelerinde lekelenmelerin görülmesinin bir diğer nedeni ise yaşlılıktır. Yaşlanma ile birlikte cilt renginde bozulmalar ve lekelenmeler baş gösterir. Renk bozulmalarına bağlı olarak kişinin sırtında kahverengi lekeler meydana gelebilir.

3-)Mantar Hastalığı

Mantar mikroorganizmalarından kaynaklanan mantar hastalığı; cilt başta olmak üzere saç derisi, genital bölge ve tırnak bölgelerinde meydana gelebilmektedir. Mantar organizmalarının çoğalmaları için en ideal ortam; karanlık ve nemli kısımlardır. Bu yüzden genellikle bu mikroorganizmalar, vücudumuzdaki nemli-karanlık alanları tercih ederler ve buralarda hastalığa yol açarlar.Sırtta leke oluşumları mantar hastalığının göstergesi olabilir. Lekelenmeye çoğunlukla kaşıntı, kızarıklık, deride pullanma şikayetleri eşlik eder. Mantar hastalığının tedavisinde uzmanlar tarafından genellikle antifungal ilaçlara başvurulmaktadır. Ancak uygulanacak tedavi yöntemi; hastalığın ne boyutta olduğuna göre farklılık gösterebilir.

4-)Cilt Hastalıkları

Sırtta göze çarpan lekeler çeşitli cilt hastalıklarının sonucu olarak oluşabilir. Fakat tek başına lekelenmeler, cilt hastalığı olduğu anlamına gelmez. Beraberinde kızarıklık, kaşıntı, deride döküntü, tahriş gibi farklı anormallikler görülüyorsa derhal uzman dermatologa başvurulmalıdır.

5-)Karaciğer Hastalıkları

Vücutta safra üretiminden sorumlu olan karaciğerde oluşabilecek sorunlar, hastalıklar kendini ciltte lekelenmeler ile belli edebilir. Sırttaki lekeler karaciğer sorunlarının habercisi olabilir. Karaciğer hastalıklarının başlıca belirtileri şunlardır;

  • Gözde ve deride sarılık,
  • Halsizlik ve yorgunluk hali,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Karnın sağ üst bölgesinde ağrı,
  • İştah kaybı

6-)Sırttaki Sivilcelerden Kaynaklı

Sırttaki lekeler, bu bölgedeki sivilcelerden kalan lekeler olabilir. Sırt kısmı vücuttaki en yağlı bölgelerinden biridir. Bu yüzden burada sivilce oluşumlarına fazlaca rastlanmaktadır. Buradaki sivilceler geçse dahi kimi zaman bu bölgede çukur ve leke oluşumlarına yol açabilirler.Sivilcelerden kaynaklı lekelerin geçmesinde lifli kese ile cildin temizlenmesi ve sık sık bu bölgenin yıkanması etkili olmaktadır.

7-)Diğer Nedenler

  • Çillenme,
  • Çeşitli sistemik hastalıklar

Sırttaki Lekeler Nasıl Geçer?

Sırttaki lekelerin tedavisinde her ne kadar cilde limon uygulanması gibi doğal yöntemler tercih edilse de, kesin ve kalıcı çözüm için ilk olarak lekelenmenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Lekelerin altındaki sebebin tespitinden sonra nedene yönelik tedavi sürecine geçilir. Doğru tanı ve tedavi için bir an önce dermatologa gitmeniz tavsiye edilir.