Wireshark Nedir ve Nasıl Kullanılır

Wireshark Nedir ve Nasıl Kullanılır

Wireshark Nedir ve Nasıl Kullanılır ? LAN veya WAN ağ iletişimi veya başka herhangi bir ağ yapılandırmasında sniffing ve gözetlemeye ihtiyacınız var mı? Ya da ağın hem içindeki hem de dışındaki ağla ilgili sorunları gidermede zor bir sorun mu yaşıyorsunuz? O zaman kesinlikle medyaya giren ve çıkan bilgi paketlerini inceleyebilen bir ağ analizcisine ihtiyacınız var. Size yardımcı olabilecek ağ analiz aracı Wireshark’tır. Ayrıntıları bulmak için okumaya devam edin. Bu makale size Wireshark’ı nasıl kullanacağınızı anlatacak.

Wireshark Nedir ?

yasal olarak muzik nasil indirilir2 1
Wireshark Nedir ve Nasıl Kullanılır ? [2022]

Wireshark, en popüler açık kaynaklı ağ analiz araçlarından biridir. Ve açık kaynak olduğu için, ticari, eğitim veya kişisel ilgili projeler için kullanıyor olsanız da, kullanım şartlarına ve koşullarına sadık kaldığınız sürece, tüm niyetler için yardım alabilir.

Bu makale, bu araç ve ağ paketlerinin analizi hakkında hiçbir şey bilmeyen veya çok fazla şey bilmeyen okuyucular için hazırlanmıştır. İşte bu makalede, ağ iletişimi, terminolojiler ve Wireshark ile başlamayla ilgili bazı gerekli kavramları tartışacağım. Burada Wireshark ağ analiz aracının kurulumu ve nasıl kullanılacağı da tartışılacaktır.

İnternet / taşıma katmanında, Wireshark veri paketlerini yakalar. Birlikte yönetilen protokoller IP ve TCP’dir ve genellikle TCP / IP veya “İnternet Protokol Paketi” olarak adlandırılır. Ağ, paket iletişimine dayalı bir paket anahtar ağıdır; ilgili veriler, veri paketinin başlığında sağlanan bilgilere göre alıcı uzak sisteme gönderilir. Daha sonra paketler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bir ağ analizcisinin, bir ağ arayüzüne veya LAN kartına girip çıkan bilgilerin analizini gerçekleştirme görevi. Bu arayüzler arasında dolaşan iletişimin bilgi ayrıntılarını açıklar. Bilgi, paket adı verilen veri paketleri biçiminde alınır. Peki bu nasıl fayda sağlar? Ağ yöneticisi, Wireshark’ı kullanarak ve veri paketlerini analiz ederek arayüzü aşan ayrıntıları veya bilgileri toplayabilir.

Verilerin paketlere nasıl dönüştürüldüğünü ve hedefe ulaşma yollarını gösteren herhangi bir arama motorunda ekran görüntüsünü görüntüleyebilirsiniz.

Wireshark Özellikleri Nelerdir ve Nerelerde Kullanılır ?

Ana makineden uzağa iletilen verileri incelemek veya korumak için bir ağ yöneticisinin görevi atanmışsa, bunlar atmanız gereken çok önemli adımlardır. Örneğin alın; İşin üstesinden gelmek için kullanılan ana makinelerin yüksek derecede sınıflandırılmış bilgileri varsa, ağa gönderilen veri paketlerinin şifrelenip şifrelenmediğini iyice kontrol etmek için Wireshark’ı kullanabilirsiniz. Bu, makinenizdeki şifrelemeyi düzenleyen protokolün iyi çalıştığını doğrulayacak veya değilse tehlikeyi bildirecektir.

Başka bir örnek ele alalım, parolalar gibi hassas veriler şifrelenmemişse, Wireshark paketleri analiz ettiğinde yolda açık metin biçiminde ele geçirilebileceklerinden daha fazla. Sistem kullanıcıları için bu hem kötü hem de iyi bir haberdir. İşin iyi yanı, yönetici unutursa, ağı düzenli olarak izlerse izlenebiliyor olmasıdır. Bununla ilgili bir başka iyi şey de, verilerin şifrelenmesini ve güvenliğini sağlamak için hassas bilgileri iki kez kontrol etmek için kullanılabilmesidir.

Artık Wireshark veri paketlerinin analizini ve çalışmasını düzenleyen ağ temellerinin farkındasınız, Wireshark’ı kurmak için izlemeniz gereken talimatlar aşağıdadır. Aşağıda verilen talimatları izleyin.

Wireshark Kullanma Adımları

  1. Wireshark aracını indirin. Bunu indirirken, bu uygulamanın en son sürümünü indirdiğinize bakın.
  2. Programımakinenize kurun. Aracı kurmak oldukça kolaydır. Daha sonra bunlara ihtiyaç duyacağınız için, onunla ilişkili üçüncü taraf uygulamaları da yüklemeniz gerekecektir.
  3. Kurduktan sonra, özelliklerine aşina olmanız gerekecektir. Wireshark’ı başlatın ve daha fazlasını öğrenin.
  4. Bir “filtre” bölümü olan kontrol paneli ile yakalayacağınız şeyleri filtreleyerek çalışın. Burada, izlemeniz gereken cihazı seçmeniz gerekecektir.