YouTube Telif Hakkı Sorunu Nasıl Çözülür?

YouTube Telif Hakkı Sorunu Nasıl Çözülür?

Telif hakkı, eseri kopyalama, uyarlama ve dağıtma hakkını içeren, orijinal eserin yaratıcısı veya yazarı tarafından verilen haktır. Telif hakkı fikirleri koruyamayacak, sadece ifade ve saplantılarını koruyacaktır. Çoğu yargı alanında, telif hakkı sabitleme üzerine ortaya çıkacaktır ve tescil edilmesine gerek yoktur. Tüm telif hakkı sahipleri, çalışmalarının belirli bir süre boyunca kopyalanması ve kullanılması üzerinde denetim uygulamak için yasal bir hakka sahip olacak ve daha sonra çalışma kamuya açık hale gelecektir. YouTube telif hakkı sorununun nasıl çözüleceğini bilmek sizi başınız belaya girmekten kurtarabilir.

YouTube Telif Hakkı Sorunu

Telif hakkı, çalışmayı belirli bir süre boyunca kopyalamak ve kullanmaktan kontrolün kullanılması için münhasır yasal haktır. Telif hakkı sahibine iki grup hak verilecektir. İlki, herkesin çalışmalarını kopyalamasına ve sömürmesine izin vermek. İkinci hak, herhangi birinin rızası olmadan bunu yapmasının engellenmesi ve bunu yapmaları halinde yasal yollara başvurulmasıdır.

youtube telif hakki sorunu nasil cozulur2

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Ne Yapılmalı? yazımıza göz atabilirsiniz.

İnsanlar da telif hakkı satabilir ve satın alabilir. Bireysel lisanslama modeline göre, telif hakkı sahibi, çalışmalarının lisans tarafından belirlenen belirli bir ücret karşılığında ve koşullar altında kullanılmasına izin verecektir. Bu lisansta bahsedilen koşullar karmaşık olabilir çünkü telif hakkı sahibine verilen tüm münhasır haklar bölgesel olarak bölünebilir. Telif hakkının sözleşmeler yoluyla devri, telif hakkı lisansı olarak bilinir. Telif hakkının ana fikri, tanımlanmış ifadeyi korumak veya temelin kendisi yerine bir fikir ortaya koymaktır. Telif hakkı fikirleri korumaz, sadece ifade korunabilir.

YouTube telif hakkı sorununun nasıl çözüleceğine ilişkin bazı adımlar aşağıda verilmiştir.

YouTube Telif Hakkı Sorunu İçin Yapılması Gereken Adımlar:

  • YouTube’a bir video yüklediğinizde, ancak aniden sesi kaybettiğinizde, telif hakkı ile ilgili sorunlarınız olduğu anlamına gelir. Bunun için “videolarıma” gitmeniz gerekecek. Telif hakkı sorunları yaşadığınız videoda “telif hakkını çöz” seçeneğini belirleyin.
  • Aşağı kaydırmaya başlayın ve “İtiraz süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum” seçeneğini seçin. Biraz aşağı kaydırın ve “beni anlaşmazlık formuna götür” seçeneğini seçin.
  • Bundan sonra, ikinci seçeneği seçmeniz ve aşağıdaki ifadeyi kopyalayıp yanındaki metin kutusuna yapıştırmanız gerekecektir.

“Telif Hakkı Feragatnamesi 1976 Telif Hakkı Yasasının 107. Bölümü uyarınca, eleştiri, yorum, haber raporlama, öğretim, burs ve araştırma gibi amaçlar için” adil kullanım “için izin verilmektedir. Adil kullanım, aksi takdirde hak ihlalinde bulunabilecek telif hakkı yasasının izin verdiği bir kullanımdır. Kar amacı gütmeyen, eğitimsel veya kişisel kullanım, dengeyi adil kullanım lehine ipucu veriyor. “

youtube telif hakki sorunu nasil cozulur

Youtube video sesini geri alma

  • Sayfadaki kalan bilgileri doldurmaya başlayın. Bundan sonra, tüm bilgileri doldurduktan sonra “devam” seçeneğini seçebilirsiniz. Sonraki sayfanın sonuna gidin ve “itiraz gönder” seçeneğini seçin.
  • Beş dakika içinde YouTube videonuzun sesini geri alacaksınız.

İpuçları ve Uyarılar:

  • Telif hakkı sorununun amacını belirtirken, açık olduğunuzdan emin olun ve devam etmeden önce yanıtı beklemelisiniz.
  • YouTube’un sitede listelenen kendi videolarına telif hakkı vermeyeceğini ve kullanımı için izin vereceğini her zaman unutmayın. Videoyu kullanmak istiyorsanız, videonun sahibiyle iletişime geçin.

Sizler için hazırladığımız ” YouTube Telif Hakkı Sorunu Nasıl Çözülür? ” konulu makale hakkında görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın. Gerek teknoloji, gerek yazılım, gerek android uygulama ve android oyunlar konularında yazdığımız makalelerle umarım beğeninizi kazanmışızdır. Kendinize iyi bakın Allah’a(c.c.) emanet olun.