Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri

Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri

Saflığın ve beyazlığın yeni bir hayata adım atışın temsilcisi olan gelinliklerin tamamlayıcısı niteliğindeki duvakların yüz modellerine göre seçilmesi önemlidir. Duvak seçimi her zaman önemli bir unsur olmuştur. Çünkü duvak gelinliğe hareket kazandırdığı gibi, gelinliğin hareketini de alabilir. Bu yüzden gelinliğin vazgeçilmezi olan duvağı düzgün şekilde seçilmesi gerekir. Yüz şekline göre duvak seçilebileceği gibi, saç ile uyumlu şekilde de duvak seçilebilir.Çeşitli yüz tipleri arasında;

  • Yuvarlak yüzler
  • Oval yüzler
  • Dikdörtgen yüzler
  • Kalp yüzler
  • Kare yüzler vardır.

Yuvarlak Yüzler: Gelin duvaksız olmaz bu yüzden sizler de yüz tipinize uygun bir duvak seçimi yapmalısınız. Yüzünüz yuvarlak ise saçlarınız yandan ayrılmalı ve ona göre üzerine uzun bir duvak kullanılmalıdır. Aksi halde yüzünüz olduğundan tombul görünebilir.Dikdörtgen Yüzler: Dikdörtgen yapılı yüz hatlarınız varsa; saçlarınızı kabarık bir topuz yaparak ve duvağınızı bu kabarıklığa dahil ederek bunu sağlayabilirsiniz. Gelinliğiniz kabarıksa aynı şekilde saçınızı topuz yapın ve duvağı saç şekline uyarlayın.Dikdörtgen yüzlü alnı geniş gelinlerin kullanacağı duvak modelleri yana doğru hacimlenen duvak modeli olacaktır. Dikdörtgen yüzlere bütün başı kaplayacak kabarık bir duvak modeli yakışmayabilir.Kare Yüzler: Kare bir yüz hatlarınız varsa aynı şekilde dikdörtgen yüzdeki gibi saçlarınız toplayın ve duvak seçimi yapın.  Saç ile uyumlu duvak seçimi yaparsanız sizlerde doğru duvağı seçersiniz Örneğin kare tip yüzler için seçilecek duvak modeli yanlardan sıkıca kapatılmış ve toplanmış üst kısmı ise kapalı bir saç modeline uyum sağlayacak ve ona tamamlayıcı olarak eşlik edecek başın arka kısmına oturtulacak bir duvak modeli olabilir.Kalp Yüzler: Kalp tipi yüzler için yüzün daha çok vurgulanması amacıyla topuz modeli saça eşlik edecek bir duvak modeli seçilebilir. Kalp yüzlü gelinler için duvaklar omuzun her iki tarafına sarkıtılabilen modellerden seçilebilir. Bu görüntü daha duygusal samimi ve masum bir görünüm verecektir.Oval Yüzler: Oval yüzler için kullanılacak en uygun duvak modelleri oval yüzlülerin hayal güçleri ile orantılıdır her tür duvak modeli oval yüzlü gelinlere yakışmaktadır.Duvak genelde uzun olarak tercih edilse de farklı şekillerde olanı da tercih edilmektedir. Saflığın zarafet ile buluşmasında yardımcı olan duvak seçimine dikkat edilmesi gerekir.

  • Ayrıca gözleri örtecek şekilde kafes tipi duvak modelleri de yuvarlak yüzler için en çok tercih edilen duvak modelleridir. Gelinlik modelleri ile uyum sağlayan duvaklar gelinin saç rengine boyuna yüz şekline göz rengine cilt rengine göre seçilebilir.
  • Etek kısmı kabarık olan gelinlik modellerinde kullanılacak duvak modeli kısa tip olmalıdır.
  • Balık kesim gelinlikler için tercih edilecek duvak modeli uzun ve sade tül duvak olabilir.
  • Helenistik tip gelinliklerde çiçek figürü ile bezenmiş duvaklar tercih edilebilir. Duvak seçiminde gelinliğin kesim modeli önemli rol oynar.

Sade ve kabarık gelinlik modellerinde hangi tip duvak kullanılmalı sorusu şimdiden aklınıza gelebilir.Kabarık ve sade bir gelinliğiniz varsa fiskiye duvak şekli size göre bir seçimdir. Yada Rahibe duvaklar ile gelinliğinizin aşırı hareketini kolayca gizleyebilirsiniz. 2016 gelinlik modası rüzgarları uzun duvak modellerinin esintisini getirdi. Her sene farklı modellerle sunulan duvaklar 2016 yılında uzun duvak modelleri olarak seçildi. Uzun boylu bayanların kullandığı uzun duvaklar kısa boylu gelinlerin tercihi olmadı. Çünkü onları taşımak çok zahmetli…